Bubny-Zátory a jejich blízké okolí

Název

Bubny-Zátory a jejich blízké okolí

Popis

Fotky v tomto albu jsem pořídila při procházce kolem zpustlého území (moderně a nesympaticky po anglicku řečeno brownfieldu) Bubny-Zátory a přilehlým okolím. Dnes se táhnou náletovými dřevinami porostlé nevyužívané prostory od Negrelliho viaduktu až k ulici Železničářů, do míst zaniklé čtvrti Zátory. Po délce je ohraničeno z jedné strany ulicemi Za Viaduktem a Argentinská a z druhé železnicí z Masarykova nádraží do Kralup a Kladna s nádražím Praha-Bubny. Již léta tvoří neprostupnou hranici mezi dolními a horními Holešovicemi (Letnou).
Pamatuji dobu, kdy zde stávaly železniční dílny, depo a výtopna parních lokomotiv, které zdobily okolí oblaky černých sazí. V té době bylo ještě možné zkrátit si cestu z dolních Holešovic do Stromovky přes lávku, které se říkalo Prasečí. Člověk při chůzi po ní musel zpravidla zatajit dech, protože pod ní bývalo místo pro odstavené dobytčí vozy.
Provoz depa byl ukončen v roce 2000. V roce 2004 bylo nádraží včetně výtopen a dílen prohlášeno kulturní památkou ČR. V roce 2006 byly pozemky kolem dráhy a nádraží prodány. V roce 2008 došlo ke zrušení památkové ochrany, ve které byla ponechána pouze nádražní vodárna. Přes protesty veřejnosti i zastupitelstva Prahy 7 byla v roce 2015 většina budov zbořena.
V témže roce byla u nádraží Praha -Bubny odhalena plastika „Brána nenávratna“ od sochaře Aleše Veselého. Jsou to vlastně 20 m dlouhé koleje vypínající se k nebi jako Jákobův žebřík. Připomínají, že z tohoto místa odjížděly transporty s desetitisíci pražských Židů do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Z nádražní budovy by měl vzniknout v nejbližší době Památník ticha, který by připomínal oběti holocaustu.
O využití opuštěných prostor bylo zpracováno několik územních plánů, vedlo se mnoho debat, které zpravidla nikam nevedly. V současné době to vypadá, že podle poslední územní studie vznikne na tomto rozlehlém prostoru nová čtvrť s obytnými domy, kancelářemi, obchodním centrem a parkem. Mělo by dojít k propojení Holešovic s Letnou a Stromovkou. Změnit se má i nevzhledné okolí stanice metra Vltavská, kde má vyrůst koncertní hala. Bydlení by zde mělo najít 25 tisíc lidí a 29 tisíc by zde mělo pracovat. Je to obrovské množství. Obavy starousedlíků vzbuzuje očekávaný nárůst dopravy, klimatické změny spojené s výstavbou apod. Nezbývá, než doufat, že bude vše řešeno s rozumem ...

Období

Statistiky

  • 49 fotek
  • 12 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Bubny-Zátory a jejich blízké okolí
Komentáře Přidat