Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

martruz 

Roudnice nad Labem

52 fotek 28.12.2013 - zobrazení 150 komentářů
Město Roudnice nad Labem leží na levém břehu Labe v okrese Litoměřice. Místo bylo osídleno již v pravěku, ale první písemné zprávy pocházejí z 12. století. Trhová osada u tzv. Lužické cesty prosperovala a jako jedna z prvních u nás získala status města. Na ostrohu nad řekou vznikl hrad, který byl sídlem pražských biskupů a arcibiskupů. Pobývali zde i Karel IV. a Mistr Jan Hus, který zde byl zřejmě vysvěcen na kněze. Roku 1421 bylo město zle poničeno. Změnilo pak několikrát majitele, až se dostalo do vlastnictví rodu Lobkowiczů. Za třicetileté války bylo dvakrát vypáleno. Ke konci 17. století Václav Eusebius Lobkowicz přestavěl roudnický hrad na zámek a zasloužil se o rozkvět města.
V 19. století se zde rozvíjí průmysl, je vystavěna železnice a město se stává hospodářským a kulturním centrem Podřipska.
V roce 1910 je dostavěn nový železniční most přes Labe.
V roce 1948 je zestátněn zámek a jeho vybavení rozvezeno do různých zámků a muzeí nebo zničeno. Po sametové revoluci se zámek vrací zpět do držení Lobkowiczů a od roku 2012 je přístupný veřejnosti.
Ve městě můžete kromě mnoha památek navštívit například Podřipské muzeum a Galerii moderního umění. Na letišti Roudnice se každé dva roky koná letecká přehlídka Memorial Air Show.
Zdroje: http://www.roudnicenl.cz/mesto/historie, http://cs.wikipedia.org/wiki/Roudnice_nad_Labem, http://www.hrady.cz/?OID=2101.
reklama

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron